Total 4 - tDsL8qt
Wild Rumpus Sports
 

World Cup Period 5 Nominations

Dear Cross Country Community,

We are pleased to announce the nominations for the USA Cross Country Team for World Cup Period 5:

Lahti, FIN 10/15 km C

Men
Ben Lustgarten, Objective, SuperTour Leader
David Norris, Discretion, 24th Falun 15 km F
Erik Bjornsen, Discretion, 28th Ruka 15 km C
Simi Hamilton, Discretion, 43rd Östersund 15 km C Pursuit
Adam Martin, Discretion, 1st Wirth SuperTour 10 km C
Gus Schumacher, Discretion, 2nd Wirth SuperTour 10 km C
Ian Torchia (alternate), Discretion, 3rd Wirth SuperTour 10 km C
Tyler Kornfield (alt.), Discretion, 4th Wirth SuperTour 10 km C
Kyle Bratrud (alt), Discretion, 2nd U.S. Nationals 30 km C

Women
Kaitlynn Miller, Objective, SuperTour Leader
Jessie Diggins, Objective, 5th World Cup Distance Standings (after Stage 2 Ski Tour)
Sadie Bjornsen, Objective, 12th World Cup Distance Standings (after Stage 2 Ski Tour)
Rosie Brennan, Objective, 14th World Cup Distance Standings (after Stage 2 Ski Tour)
Julia Kern, Objective, 36th Overall World Cup (after Stage 2 Ski Tour)
Hailey Swirbul, Discretion, 24th Östersund 10 km C Pursuit
Katharine Ogden, Discretion, 21st TDS Final Climb, 28th VdF 10 km C
Sophie Caldwell (alt), Discretion, 25th Toblach 10 km F
Caitlin Patterson (alt), Discretion, National 10 km F Champ, 2nd U.S. Nationals 20 km C
Rosie Frankowski (alt), Discretion, 23rd Davos 15 km F
Alayna Sonnesyn (alt), Discretion, 43rd Östersund 10 km F
Becca Rorabaugh (alt), Discretion, 2nd Wirth SuperTour 5 km C

Drammen, NOR Sprint F

Men
Ben Lustgarten, Objective, SuperTour Leader
Simi Hamilton, Objective, 24th Sprint World Cup (pre Åre and Trondheim)
Logan Hanneman, Objective, 37th Sprint World Cup (pre Åre and Trondheim)
Kevin Bolger, Discretion, 41st Sprint World Cup (pre Åre and Trondheim)
JC Schoonmaker, Discretion, Fastest Qualifier Nationals Sprint F, 30th Dresden WC
Gus Schumacher, Discretion, Fastest Qualifier and 1st Overall Wirth SuperTour Sprint F
Tyler Kornfield (alt), Discretion, 2nd fastest Qualifier Wirth SuperTour Sprint F
Andy Newell (alt), Discretion, 3rd fastest Qualifier Wirth SuperTour Sprint F

Women
Kaitlynn Miller, Objective, SuperTour Leader
Sophie Caldwell, Objective, 5th World Cup Sprint Standings (pre Åre and Trondheim)
Jessie Diggins, Objective, 7th World Cup Sprint Standings (pre Åre and Trondheim)
Sadie Bjornsen, Objective, 8th World Cup Sprint Standings (pre Åre and Trondheim)
Julia Kern, Discretion, 16th World Cup Sprint Standings (pre Åre and Trondheim)
Rosie Brennan, Discretion, 16th Oberstdorf Sprint C
Erika Flowers (alt), Discretion, Fastest Qualifier Wirth SuperTour Sprint F
Becca Rorabaugh (alt), Discretion, 2nd fastest Qualifier and 1st Overall Wirth SuperTour Sprint F

Oslo, NOR 30/50 km C

Men
Ben Lustgarten, Objective, SuperTour Leader
David Norris, Discretion, 24th Falun 15 km F
Erik Bjornsen, Discretion, 28th Ruka 15 km C
Simi Hamilton, Discretion, 43rd Östersund 15 km C Pursuit
Adam Martin, Discretion, 1st Wirth SuperTour 10 km C
Gus Schumacher, Discretion, 2nd Wirth SuperTour 10 km C
Ian Torchia (alternate), Discretion, 3rd Wirth SuperTour 10 km C
Tyler Kornfield (alt.), Discretion, 4th Wirth SuperTour 10 km C
Kyle Bratrud (alt), Discretion, 2nd U.S. Nationals 30 km C

Women
Kaitlynn Miller, Objective, SuperTour Leader
Jessie Diggins, Objective, 5th World Cup Distance Standings (after Stage 2 Ski Tour)
Sadie Bjornsen, Objective, 12th World Cup Distance Standings (after Stage 2 Ski Tour)
Rosie Brennan, Objective, 14th World Cup Distance Standings (after Stage 2 Ski Tour)
Julia Kern, Objective, 36th Overall World Cup (after Stage 2 Ski Tour)
Hailey Swirbul, Discretion, 24th Östersund 10 km C Pursuit
Katharine Ogden, Discretion, 21st TDS Final Climb, 28th VdF 10 km C
Sophie Caldwell (alt), Discretion, 25th Toblach 10 km F
Caitlin Patterson (alt), Discretion, National 10 km F Champ, 2nd U.S. Nationals 20 km C
Rosie Frankowski (alt), Discretion, 23rd Davos 15 km F
Alayna Sonnesyn (alt), Discretion, 43rd Östersund 10 km F
Becca Rorabaugh (alt), Discretion, 2nd Wirth SuperTour 5 km C

The above discretionary selections were nominated by a 15-person working group that includes:

Dakota Blackhorse-von Jess, U.S. Ski & Snowboard Athlete Rep
Tad Elliott, U.S. Ski & Snowboard Athlete Rep
Cami Thompson-Graves, U.S. Ski & Snowboard XC Sport Committee Chair / Dartmouth College
Austin Caldwell, CU
Dragan Danevski, MEA
Erik Flora, APU
Joe Haggenmiller, CXC
Chris Mallory, SVSEF
Pepa Miloucheva, CGRP
Pat O’Brien, SMS
Dan Weiland, SSCV
Bernie Nelson, U.S. Ski Team
Jason Cork, U.S. Ski Team
Matt Whitcomb, U.S. Ski Team
Chris Grover, U.S. Ski Team

The nominations were then approved by a discretionary selection review group comprised of:

Dakota Blackhorse-von Jess, U.S. Ski & Snowboard Athlete Rep
Tiger Shaw, U.S. Ski & Snowboard Chief Executive Officer
Bryan Fish, U.S. Ski & Snowboard Nordic Program Manager

As always, if you have questions or concerns about this process, feel free to contact me directly.

Sincerely,

Chris Grover
Cross Country Program Director, U.S. Cross Country Ski Team
chris.grover@usskiandsnowboard.org

Comments

comments